Skip to content
Informacja Prasowa

bee@PORR: PORR buduje dom dla pszczół

Foto: PORR Mitarbeiter Siegmar Lengauer hinter seinen Bienenbeuten in Imkermontur gewinnt Honig aus Bienenwaben in seinem Garten.

Warszawa/Wiedeń, 28 sierpnia 2017 r. – Pod hasłem „Obserwuj pszczoły. Buduj przyszłość“ PORR i jego spółki-córki podejmują aktywne działania na rzecz wspierania rozwoju populacji pszczół. Dzięki inicjatywie bee@PORR pszczoły miodne znalazły dom w ponad 30 lokalizacjach związanych z PORR. Ale, zaangażowanie PORR idzie dalej: organizując działania edukacyjne popularyzuje pszczelarstwo. 
 
Na całym świecie dramatycznie kurczy się populacja pszczół. Jak pokazuje aktualne badanie Uniwersytetu w Graz w całej Austrii około jednej czwartej populacji pszczół nie przeżyło zimy. To trzecie pod względem ilości straty na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone, jednak bezspornym jest fakt, że pszczoła ma ogromne znaczenie dla naszego ekosystemu i dlatego warto o nią walczyć. Po krowach i świniach pszczoła jest trzecim co do znaczenia zwierzęciem użytkowym.

 
bee@PORR tworzy siedliska

Z tego powodu PORR rozpoczął w całym Koncernie inicjatywę bee@PORR, która opiera się na trzech filarach. Firma stwarza przestrzeń dla pszczelich rojów i oddaje niezbędne miejsca do dyspozycji pszczelarzy. Już w ponad 30 lokalizacjach we wszystkich krajach, w których PORR jest reprezentowany, na terenie budów lub na dachach znalazły się pasieki. Tylko na dachu Centrali PORR w Wiedniu ustawiono 6 uli, z których każdy zasiedlony jest przez około 60.000 pszczół. 
 
Ponadto, PORR angażuje się w kształcenie i dokształcanie pszczelarzy. I tak na przykład od kwietnia 2017 roku na dachu Centrali PORR znajduje się specjalna pasieka Wiedeńskiego Krajowego Związku Hodowców Pszczół, będąca do dyspozycji szkoły pszczelarskiej w Wiedniu. Jest wykorzystywana do specjalnych kursów dotyczących uprawiania pszczelarstwa miejskiego na dachach budynków. 
 
PORR dokonuje zakupu uli i rojów nie tylko dla młodych adeptów pszczelarstwa, ale także pracowników PORR, ponieważ także wśród nich jest kilkoro pszczelarzy hobbystów, a ich liczba stale rośnie. Kto chce zostać pszczelarzem może się zwrócić do firmowego „pełnomocnika” w miejscu pracy, gdzie otrzyma stosowne wsparcie. 
 
bee@PORR działa na wszystkich płaszczyznach w trybie zrównoważonego rozwoju. Pszczelarze w PORR korzystają głównie z uli wykonanych z nie obrobionego drewna zamiast styropianu. Część uli zamówionych dla Austrii PORR pozyskał przez „Grüner Kreis“ (Zielony Krąg) – instytucję służącą rehabilitacji i integracji osób po uzależnieniach. 
 
PORRa na miód

„Jako międzynarodowa firma budowlana PORR buduje na pokolenia i kształtuje różne środowiska życiowe. Działanie długofalowe jest w firmie mocno zakorzenione, bo Inteligentne Budowanie oznacza też przejmowanie odpowiedzialności – zarówno za człowieka, jak i za środowisko“- to słowa CEO PORR, Karla-Heinza Straussa. „Wobec wielkich strat w populacji pszczół oraz ich znaczenia dla środowiska, trzeba pszczoły wspomóc. I my jako PORR chętnie się w to angażujemy.“ 
 
Wyprodukowany miód w dwóch trzecich pozostaje u pszczelarzy. Resztę otrzymuje firma. „PORRcja miodu“ rozlewana jest do specjalnych PORRowskich słoiczków stanowiąc słodką atrakcję dla pracowników. 

Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.

Contact
Milena IovevaCompany Spokesperson