Skip to content
Informacja Prasowa

Konsorcjum PORR zbuduje tunel w Świnoujściu

Od lewej: Marcin Konarzewski – CEO Of Energopol Szczecin, Mustafa Tuncer – Head Of Gulermak Polska, Piotr Kledzik – CEO Of PORR, Janusz Zmurkiewicz – the President of Swinoujscie City, Maciej Chrzanowski – CEO Sweco Consulting Polska, Maciej Durski – CEO Lafrentz Polska © PORR

Świnoujście/Wiedeń, 17 września 2018 r. –Dziś w obecności Premiera RP został podpisany kontrakt na na budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Kontrakt zrealizuje konsorcjum w składzie PORR S.A., PORR Bau, Gulermak i Energopol-Szczecin. Wartość zlecenia wynosi 793 mln zł brutto a przewidziany czas na ukończenie projektu to 48 miesięcy.

Całkowita długość tunelu wynosi około 3,2 km. Obejmuje ona 1.44 km jednorurowego tunelu drążonego metodą TBM (tunel borng machine) pod rzeką Świną. Średnica przebicia tunelu wyniesie 13,5 m. Dwukierunkowa jezdnia zostanie skonstruowana z pasów ruchu o szerokości 3,5 m, a nisze ewakuacyjne będą budowane z wykorzystaniem metody zamarzania gruntu. Kontrakt będzie realizowany w formule „Projektuj i buduj”.

"Tunel w Świnoujściu jest jednym z naszych kluczowych projektów infrastrukturalnych w Polsce. We współpracy z naszymi kolegami z PORR w Polsce i Austrii oraz doświadczonymi ekspertami z Gulermak i Energopol-Szczecin, zademonstrujemy nasze doświadczenie w budownictwie i innowacyjność", powiedział Karl -Heinz Strauss, dyrektor generalny PORR.

Wraz z ukończeniem tunelu jesienią 2022 r., zostane zapewnione bezpośrednie połączenie między Uznam a polskim lądem. Ponadto czas podróży zostanie skrócony do zaledwie kilku minut, a także znacznie poprawi połączenie z polskimi kurortami wakacyjnymi na Pomorzu Zachodnim.

Miasto Świnoujście polega na profesjonalnych umiejętnościach i wiedzy konsorcjum PORR

Budowa tunelu w Świnoujściu w formule „Projektuj i Buduj” wymaga dużej elastyczności i specjalistycznej wiedzy w zakresie rozwiązań technicznych. Kontrakt przyznany naszemu konsorcjum po raz kolejny potwierdza doskonałą reputację PORR w Polsce" - powiedział Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR S.A.  "Mieszkańcy Świnoujścia i całego regionu odniosą znaczne korzyści z ulepszonej infrastruktury transportowej."

Polskie miasto Świnoujście rozciąga się na wschodnią część wyspy Uznam, a także na wyspy Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajdują się centrum administracyjno-usługowe, a także nadmorski kurort z obiektami turystycznymi i uzdrowiskowymi. Około 80% mieszkańców Świnoujścia mieszka na Uznam.

Uznam i Wolin są oddzielone rzeką Świną, cieśniną Morza Bałtyckiego. Ruch między wyspami odbywa się obecnie za pośrednictwem połączeń promowych przez Świnę. Ze względu na wysokie wykorzystanie przepustowości promów czas oczekiwania w okresie wakacyjnym czasmi wynosi nawet nawet kilka godzin. Dodatkowo mmienne warunki pogodowe często utrudniają przeprawę promową.

Fakty i liczby w pigułce: 

 

ZamawiającyMiasto Świnoujście
WykonawcaKonsorcjum: PORR S.A., PORR Bau GmbH, Gulermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhut A.S oraz Energopol - Szczecin S.A.
Rodzaj projektuProjektuj - buduj
Termin wykonania48 miesięcy od dnia podpisania umowy
Wartość zleceniaok. 793 brutto, 645 netto

Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.

Contact
Sandra C. Bauer Corporate Spokesperson