Skip to content
Informacja Prasowa

PORR rozpoczyna projekt tunelowy w Dubaju

PORR launches tunnel project in Dubai
  • Udane wejście na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich
  • PORR realizuje w Dubaju pionierski projekt budowy systemu głębokich tuneli drenarskich dla kanalizacji deszczowej (Deep Tunnel Storm Water System)
  • Ukończenie projektu przewidziano przed rozpoczęciem EXPO 2020
  •  Wartość zlecenia: ok. 300 mln euro

Wiedeń, 3. września 2018 r. – W ramach spółki Joint Venture z Belhasa Six Construct, PORR realizuje projekt budowy systemu głębokich tuneli drenarskich dla kanalizacji deszczowej - tzw. “Deep Tunnel Storm Water System”- w Dubaju. Projekt powinien zostać ukończony przed otwarciem wystawy Expo 2020 Dubai, planowanego na 20. października 2020 r. Ponad 600 międzynarodowych ekspertów jest aktualnie zaangażowanych w pracę nad projektem, który zapoczątkował obecność PORR jako dostawcy kompleksowych usług na obiecującym rynku regionu gospodarczego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wartość zlecenia wynosi ok. 300 mln euro.

“Dubaj jest jednym z głównych ośrodków arabskiej gospodarki. Wejście na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowi dla PORR prawdziwy kamień milowy. Na otrzymanie tego zlecenia miało wpływ wieloletnie doświadczenie,  połączone z osiągnięciami w realizacji przełomowych projektów wykorzystujących pionierskie technologie, a także nasza wyjątkowa międzynarodowa reputacja, którą zyskaliśmy wykonując kompleksowe i duże projekty z branży infrastruktury”, powiedział Karl-Heinz Strauss, CEO Grupy PORR.

Ambitny projekt tunelowy w pustynnym emiracie Dubaju

Projekt “Deep Tunnel Storm Water System” obejmuje odcinek tunelowy o długości 10,4 km z kanałami ujęciowymi na głębokości do 45 m. Wewnętrzny tunel o średnicy 10 m, który zostanie wydrążony dwiema maszynami, zostanie wyłożony płytami. Ukończony tunel posłuży do odprowadzania wody deszczowej i wód gruntowych z rejonu obejmującego blisko 40 procent terenów miejskich Dubaju, w tym południową część miasta Dubai South, lotnisko Al Maktoum International Airport, centrum wystawowe Expo 2020 Dubai oraz inne sąsiednie miejscowości.

Nowe rekordy w mieście superlatyw

Dubaj jest znany z ustanawiania nowych rekordów i wznoszenia imponujących obiektów architektonicznych. Dzięki nowemu projektowi tunelowemu powstanie kolejny punkt odniesienia dla rekordów:  obie głowice tnące maszyn drążących tunel w fazie wykonawczej mają średnice o długości 11,05 m i są tym samym największymi głowicami kiedykolwiek użytymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Doskonałość technologiczna gwarancją sukcesu

Dwa początkowe szyby zostały już wykonane i rozpoczęto już drążenie tuneli, by wybudować podziemne komory startowe do późniejszego montażu maszyn drążących. Odbiór maszyn z fabryki zakończył się pomyślnie i dostawa maszyn do ZEA jest planowana na połowę października. Do czasu uruchomienia maszyn drążących spółka joint venture zacznie już produkcję segmentów. Logistyką transportu do Dubaju i montażu obu maszyn drążących na placu budowy zajmie się doświadczony zespół ekspertów i zostanie ona zrealizowana terminowo. Cały zespół jest dumny i pewny,  że projekt zostanie ukończony na czas przed rozpoczęciem wystawy EXPO 2020.

 

Fakty w pigułce

 

Nazwa projektu System kanalizacji deszczowej w Dubaju w ZEA 
ZamawiającyMiasto Dubaj (DM)
KonsorcjumPORR Bau GmbH (Oddział w Dubaju); Belhasa Six Construct
Termin realizacji36 miesięcy 
Rodzaj projektuBudownictwo tunelowe
Wartość kontraktuok. 300 mln euro

Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.

Contact
Milena IovevaCompany Spokesperson