Skip to content
Informacja Prasowa

PORR S.A. z dwoma kontraktami na rozbudowę Terminalu LNG w Świnoujściu

Warszawa, 24.06.2020 r. PORR S.A. wraz z partnerem, TGE Gas Engineering GmbH, podpisał umowę z Polskim LNG z Grupy GAZ-SYSTEM na zaprojektowanie i rozbudowę części morskiej i lądowej Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Łączna wartość brutto podpisanych kontraktów to ponad 1.987 586 mln zł (ok. 448 mln euro).

200624 LNG copy GAZ SYSTEM 3

Z lewej do prawej: Tomasz Stępień (prezes zarządu Polskie LNG / Grupa GAZ-SYSTEM), Piotr Kledzik (prezes zarządu PORR S.A.), Thomas Wehrheim (prezes zarządu TGE Gas Engineering GmbH) ©GAZ-SYSTEM

Zadanie jest podzielone na dwie części i obejmuje w części lądowej - budowę trzeciego zbiornika oraz bocznicy kolejowej, a w części morskiej - budowę drugiego nabrzeża dla statków. Celem inwestycji, wraz z już podpisaną umową w lutym br., jest zwiększenie możliwości regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mld m3 gazu rocznie, niezawodności procesu technologicznego oraz rozwój wachlarza usług oferowanych przez Terminal o załadunek LNG na statki różnej wielkości, w tym na bunkierki LNG oraz załadunku ciekłego gazu ziemnego na cysterny kolejowe i kontenery ISO. Zadanie zostanie zrealizowane w terminie 42 miesięcy od daty zawarcia umowy.  
 
Konsorcjum PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH jako jedyne złożyło ofertę na ten wymagający projekt. Podpisane umowy potwierdzają wysokie kompetencje PORR w prowadzeniu kompleksowych i zaawansowanych projektów inwestycyjnych zarówno w obszarze budownictwa przemysłowego, kolejowego jak i hydrotechniki. W ramach podpisanego kontraktu zrealizowany zostanie szeroki zakres działań obejmujących cały proces inwestycyjny od projektu poprzez wykonawstwo aż po uruchomienie instalacji, co pozwoli w pełni wykorzystać posiadany potencjał i kompetencje. 
 
„Jestem bardzo zadowolony, że dzięki naszym realizacjom możemy się przyczynić do budowy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Podpisana dziś umowa jest również potwierdzeniem pozycji i kompetencji firmy przy realizacji dużych projektów o znaczeniu strategicznym”, powiedział Piotr Kledzik, prezes Zarządu PORR S.A.  
 
Do tej pory PORR zrealizował dla GAZ-SYSTEM gazociąg Lwówek-Odolanów o długości 114 km. Aktualnie na ukończeniu jest gazociąg DN 1000 Tworóg-Tworzeń o długości 54 km. Kontrakt realizowany jest we współpracy z belgijską spółką Denys NV, a jego wartość wynosi około 250 mln PLN. Kolejnym projektem realizowanym we współpracy z TGE Gas Engeenering dla Polskiego LNG jest rozbudowa instalacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) o dodatkowe regazyfikatory SCV Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, co pozwoli na zwiększenie jego mocy regazyfikacyjnych o 50%. Projekt jest w początkowej fazie realizacji, jego zakończenie planowane jest na koniec 2021 roku. 
 

Fakty i liczby w pigułce

Rodzaj projektu:Rozbudowa części morskiej i lądowej Terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu
Zakres prac:Projektuj & Buduj
Zamawiający:Polskie LNG S.A. (Grupa GAZ-SYSTEM)
Wykonawca:PORR S.A. (lider), TGE Gas Engineering GmbH
Termin wykonania:42 miesiące 
Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.

Contact
Milena IovevaCompany Spokesperson