Skip to content
Informacja Prasowa

Rozpoczynamy budowę S3 na odcinku Bolków - Kamienna Góra Płn.

Warszawa, 27.08.2020 r. - Symbolicznym wbiciem „pierwszej łopaty” rozpoczęto prace w terenie budowy kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3 Legnica (A4) - Lubawka. PORR odpowiada za realizację zadania III na odcinku Bolków - Kamienna Góra Północ na podstawie umowy podpisanej w październiku 2018 roku. W ramach tego zadania powstanie między innymi najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

 

200827 S3

Od lewej do prawej: Krzysztof Mróz (senator RP), Piotr Sarnowski, Lidia Markowska (dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA), Piotr Kledzik (prezes zarządu PORR S.A.), Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury), Elżbieta Witek (marszałek Sejmu) © PORR

Inwestycja jest realizowana w systemie Projektuj & Buduj przez konsorcjum PORR S.A. (lider) i PORR Bau GmbH (partner). W jej ramach zostanie wybudowana dwujezdniowa droga ekspresowa S3 o długości ok. 16,1 km, na odcinku od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła). Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Powstaną również dwa dwunawowe tunele drogowe - tunel TS26 o długości ok. 2300 m, pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice oraz tunel TS32 o długości ok. 320 m niedaleko miejscowości Gostków. 

Tunel TS26 po wybudowaniu będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce drążonym w skale, metodą górniczą (NATM). Ponadto na tym odcinku zostanie wybudowanych 15 obiektów inżynierskich, 13 przejść zwierząt oraz 39 przepustów. Zostaną wybudowane również drogi dojazdowe, a istniejąca sieć dróg zostanie przebudowana.

Przekazanie placu budowy nastapiło 26 sierpnia br., co pozwoliło na rozpoczęcie prac przygotowawczych do realizacji zadania. W pierwszej kolejności rozpocznie się rozpoznanie saperskie, a także prace archeologiczne i przyrodnicze.  W tym samym czasie ruszą roboty rozbiórkowe oraz prace ziemne, rozpocznie się budowa dróg technologicznych zapewniających w pierwszej kolejności dostęp do portali tunelu.  

Fakty i liczby w pigułce 

Rodzaj projektu:Zaprojektowanie i wybudowanie drogi S3 Legnica (A4) - Lubawka, Zadanie III od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła)
Zakres prac:Projektuj & Buduj 
Zamawiający:GDDKiA 
Wykonawca:PORR S.A. (lider), PORR Bau GmbH (partner)
Termin wykonania:56 miesięcy
Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.

Contact
Milena IovevaCompany Spokesperson