Skip to content
Informacja Prasowa

Dolny Śląsk: PORR poszerzy ważny tunel pod ruchem

Warszawa, 8.09.2022 - Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z konsorcjum PORR S.A. i PORR GmbH & Co. KGaA umowę na rewitalizację XIX-wiecznego tunelu kolejowego na LK 274 na odcinku Wrocław - Jelenia Góra (Dolny Śląsk). Wartość kontraktu to blisko 105 milionów złotych brutto. Pełen zakres prac objętych umową wykonawca zrealizuje do 2024 roku.

PORR wykona rewitalizację tunelu na LK 274 Wrocław - Jelenia Góra

Rewitalizacja obejmie odnowienie blisko 300 metrów tunelu. Wewnątrz obiektu zostanie rozebrana kamienna obudowa, którą zastąpi żelbetowa konstrukcja. Renowacja obejmie ściany oporowe oraz odwodnienie. Wymienione zostaną tory i sieć trakcyjna.

Prace będą prowadzone z wykorzystaniem technologii zapewniającej maksymalne utrzymanie przejezdności linii. W tym celu użyta zostanie maszyna typu „TEM”, która pozwoli na prowadzenie robót „tunel w tunelu”. Maszyna będzie skuwać materiał skalny, poszerzając tunel do docelowych wymiarów oraz natryskiwać beton do ściany. Obudowa maszyny tworzy wolną przestrzeń do bezpiecznego przejazdu pociągów bez zabudowy dodatkowych osłon toru.

Do wykonania prac w tunelu na Dolnym Śląsku zostanie wykorzystana maszyna, którą PORR wykonywał już prace pod ruchem w 2019 roku w zabytkowym, XIX-wiecznym tunelu Kuckuckslay w Niemczech na trasie Kalscheuren-Ehrang. „To urządzenie zostało zbudowane specjalne w celu prowadzenia prac tunelowych pod ruchem, a obecnie znajduje się w Austrii. Po niezbędnych przeglądach i ponownym rozruchu, maszyna zostanie sprowadzona do Polski. Roboty powinny się zacząć w I kwartale przyszłego roku”, powiedział Siegfried Weindok, członek zarządu, dyrektor Pionu Kolei w PORR S.A.

Dzięki poszerzeniu tunelu przez obiekt będzie mogło przejeżdżać więcej pociągów a także możliwe będą równoczesne przejazdy składów po obu torach. Rewitalizowany obiekt jest ważny w przewozach pasażerskich oraz towarowych - zapewnia obsługę sudeckich kopalni odkrywkowych.

Fakty i liczby w pigułce

Typ projektu: Rewitalizacja tunelu kolejowego na LK 274 Wrocław - Jelenia Góra wraz z infrastrukturą towarzyszącą    
Zakres prac: Buduj 
Zamawiający: PKP PLK S.A.
Wykonawca: PORR S.A. i PORR GmbH & Co. KGaA
Wartość kontraktu: Ok. 105 mln zł brutto 
Termin wykonania: 2024 rok

 

Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.