Skip to content
Informacja Prasowa

Obwodnica miejscowości Buftea odciąży ruch w pobliżu Bukaresztu

Wiedeń, 28.11.2024 r. - Grupa PORR uzyskała od Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Rumunii zlecenie na budowę 5,8-kilometrowej obwodnicy wokół podbukaresztańskiej miejscowości Buftea. Kontrakt przyczyni się do powstania ważnego elementu infrastruktury transportowej i stanowi jedno z wielu dużych rządowych zamówień, które PORR realizuje obecnie w tym kraju.

Podobnie jak będący stolicą Rumunii Bukareszt, znajdująca się na jego przedmieściach miejscowość Buftea zmaga się obecnie z nadmiernym ruchem tranzytowym. Każdego dnia przez miasto przejeżdżają tysiące pojazdów jadących do i z Bukaresztu. Nowa „obwodnica Buftea” powinna przyczynić się do rozwiązania tego problemu. PORR zrealizuje dwupasmową obwodnicę o długości 5,77 km wraz z trzema węzłami, trzema przejściami nadziemnymi i dwoma parkingami.

Oprócz ograniczenia korków w samej miejscowości, obwodnica stanowi również ważny element w ewolucji infrastruktury transportowej Rumunii. Zostanie bowiem połączona rondem z budowaną właśnie obwodnicą Bukaresztu, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia codziennych wielogodzinnych korków, z którymi zmaga się stolica.

Kluczowy gracz na rynku budowy dróg

„Stale rosnące natężenie ruchu w Bukareszcie i jego okolicach sprawia, że posiadanie niezawodnego wykonawcy o udokumentowanej historii osiągnięć staje się niezwykle ważne. W tym przypadku liczy się szybka i bezbłędna realizacja”, mówi Karl-Heinz Strauss, Prezes Zarządu Grupy PORR. „Grupa PORR ugruntowała swoją pozycję kluczowego gracza na rumuńskim rynku budowy dróg, z powodzeniem realizując już wiele kontraktów”.

Zrealizowane dotychczas przez PORR projekty drogowe obejmują ukończoną już pierwszą część autostrady Sybin-Piteşti, zamówienie uzupełniające dla jej czwartej części, znajdującą się na granicy rumuńsko-bułgarskiej drogę federalną DN 5 oraz obwodnicę miejscowości Aradu. Podobnie jak poprzednie kontrakty, obwodnica Buftei jest również realizowana w systemie „projektuj i buduj”. Ten typ kontraktu angażuje firmy budowlane na wczesnym etapie planowania i pozwala na realizację budów w wyjątkowo krótkim czasie.

Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie dobrze w Rumunii. Jak dodaje Strauss: „Jedną z zalet rumuńskiej procedury przetargowej jest fakt, że długie odcinki o dużej liczbie konstrukcji inżynieryjnych przyznawane są w ramach jednego zamówienia. Pozwala to na  prowadzenie budowy w sposób bardziej wydajny , a wnioski wyciągnięte przy realizacji poszczególnych konstrukcji można wykorzystać przy budowie innych elementów trasy”.

 

Fakty i liczby w skrócie:

Rodzaj projektu:

Budowa drogi

Zakres prac:

Projekt i budowa dwupasmowej obwodnicy o długości 5,77 km z trzema węzłami i trzema przejściami nadziemnymi

Zamawiający:

CNAIR (Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A. Romania)

Wykonawca:

PORR Construct S.R.L.

Termin wykonania :

34 miesiące

Wartość kontraktu:

ok. 56 mln EUR (281,17 mln RON)

Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.