Nowy budynek szkoły zawodowej w Aspern jest pod wieloma względami rekordzistą. Jest to największy w Austrii projekt budowlany realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, który wyróżnia się zarówno skalą, jak i złożonością. Znajdzie się w nim miejsce dla 7500 uczniów i 350 pracowników. Projekt obejmuje budynek główny o wysokości 26 metrów i pięciu kondygnacjach nadziemnych oraz dwukondygnacyjny budynek warsztatowy. Oba obiekty połączone są przeszklonym nadziemnym łącznikiem oraz podziemnym korytarzem technicznym. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 29000 m².
Miejsce pracy dla 400 osób
Partnerzy konsorcjum, PORR i Apleona, zakończą prace budowlane w około 32 miesiące, aby szkoła mogła rozpocząć działalność we wrześniu 2028 r. Nawiązując do wyzwań konstrukcyjnych związanych z wielkością budynku, Prezes Zarządu Grupy PORR Karl-Heinz Strauss powiedział: „W trakcie budowy tego obiektu zatrudnienie znajdzie nawet 400 osób. Budynek o takiej skali wymaga również ogromnych ilości materiałów, w tym 38 000 m³ betonu towarowego i 5 800 ton stali zbrojeniowej. Procesy niezbędne do sprawnego zarządzania takim projektem są niezwykle złożone i wymagają pełnego zakresu naszej wiedzy i doświadczenia”.
W budynku, który realizowany jest w technologii hybrydowej, drewno zostanie wykorzystane zarówno w ścianach nośnych i elewacyjnych, jak i w konstrukcji dachów części warsztatowej. Za opracowanie projektu koncepcyjnego aż po etap składania dokumentacji do pozwolenia na budowę odpowiedzialna była pracownia Kronaus Mitterer Architekten wraz z zespołem konsultantów. W pracę nad projektem wykonawczym swą rozległą wiedzę specjalistyczną wniosła spółka zależna PORR pde Integrale Planung. W celu opracowania modelu powykonawczego wykorzystano technologię modelowania informacji o budynku (BIM).
Cement o niższej emisji CO2
Budynek centralnej szkoły zawodowej wyróżnia się również pod względem zrównoważonego rozwoju. Jego budowa prowadzona jest w sposób zarówno energooszczędny, jak i przyjazny dla klimatu: nowoczesne technologie budowlane, system geotermalny z około 140 sondami oraz instalacje fotowoltaiczne na dachach zapewniają energię ze źródeł odnawialnych, natomiast emisje dwutlenku węgla pochłaniają zielone dachy. Budynek zostanie wzniesiony z wykorzystaniem cementu o obniżonej emisji CO₂, a sam proces budowy zostanie zoptymalizowany z zastosowaniem metodyki LEAN Construction, co pozwoli wyeliminować marnotrawstwo zasobów. Planowana jest również certyfikacja TQB zgodnie z kryteriami Austriackiej Rady Zrównoważonego Budownictwa (ÖGNB).
Sztuczna inteligencja i cyfrowy bliźniak
Po zakończeniu budowy obiektu, jego obsługę na kolejne 25 lat przejmie Apleona Austria – wiodący dostawca kompleksowych usług w zakresie zarządzania nieruchomościami. Thomas Winter, CEO Apleona Austria GmbH mówi: „Cieszymy się, że możemy wykorzystać nasze doświadczenie w zarządzaniu cyklem życia inwestycji, a w szczególności wiedzę zdobytą przy realizacji sześciu projektów PPP w ramach prowadzonego przez władze Wiednia programu BIENE, które zostały już zbudowane i przekazane do użytkowania. Oprócz energooszczędnej pracy nowoczesnych systemów budynku, która ma zapewnić gwarantowany przez Apleona poziom zużycia energii, wyzwaniem będzie również wdrożenie technologii przyszłości, takich jak wymiana danych z cyfrowym bliźniakiem budynku podczas jego użytkowania oraz zastosowanie systemów sterowania opartych na sztucznej inteligencji. Ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie funkcjonalności obiektu od zakończeniu budowy aż do 2053 r., efektywne procesy i metody pracy oraz technologie przyszłości stanowią kluczowy warunek zagwarantowania wysokich standardów jakości wyznaczonych przez władze stolicy”.
Innowacyjny model finansowania
Innowacyjny jest również wykorzystany przy budowie inwestycji model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Prezes Zarządu Grupy PORR Karl-Heinz Strauss mówi: „Stworzyliśmy model oparty na całym cyklu życia obiektu, w którym zleceniodawca zachowuje pełną kontrolę nad nieruchomością, podczas gdy finansowanie zapewniają podmioty trzecie, budowa odbywa się w oparciu o stabilne ceny, a eksploatacja trwa przez 25 lat”.
Inwestorami kapitałowymi w projekcie są spółki PORR Beteiligungen und Management GmbH i Quaero Capital. Finansowanie dłużne zostało zorganizowane przez Eight Advisory, spółkę działającą w charakterze doradcy finansowego. Kapitał dłużny zapewniły Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), DZ BANK AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank – Frankfurt nad Menem oraz – po raz pierwszy w przypadku projektu edukacyjnego w Austrii – także pięć towarzystw ubezpieczeniowych pod przewodnictwem Ampega Asset Management. Finansujące towarzystwa ubezpieczeniowe to m.in. HDI i neue leben z Grupy Talanx, a także Wiener Städtische Versicherung - podmiot Vienna Insurance Group. Jako użytkownik, miasto Wiedeń będzie przez 25-letni okres eksploatacji uiszczać opłatę za dostępność, która pokryje koszty inwestycji oraz bieżącej obsługi obiektu. Łączna wartość inwestycji wyniesie około 200 mln EUR.
Fakty i liczby w skrócie:
Rodzaj projektu: | Buduj |
Zakres usług: | Budowa budynku centralnej szkoły zawodowej w dzielnicy Seestadt Aspern |
Zleceniodawca: | Miasto Wiedeń - Szkoły (MA 56) |
Instytucja zamawiająca: | Miasto Wiedeń - Budowa i zarządzanie budynkami (MA 34) |
Wykonawca: | Konsorcjum na rzecz budowy CVS Seestadt Aspern - PORR i Apleona |
Czas trwania projektu: | 32 miesiące (faza budowy) |