Skip to content
Informacja Prasowa

Kolejny odcinek podlaskiej S19 dla PORR

Warszawa, 19.05.2021 – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z konsorcjum firm PORR S.A. (lider) i Unibep S.A. (partner) umowę na zaprojektowanie i budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 na odcinku Krynice (DK65) - Dobrzyniewo - Białystok Zachód (S8). To kolejny po umowie na odcinek Kuźnica - Sokółka kontrakt na podlaską S19 powierzony PORR. Wartość podpisanej umowy wynosi prawie 406 miliony złotych brutto (ok. 90 mln euro). Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2022 - 2024.

210521 S19

© PORR

W ramach zadania wybudowany zostanie ponad 10-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (z rezerwą terenu pod trzeci pas). Nawierzchnia nowej drogi zostanie przystosowana do obciążeń równych 11,5 t/oś. Inwestycja obejmie budowę węzła Białystok Zachód oraz związaną z nią przebudowę drogi S8 na długości ok. 1,9 km. Nowy węzeł zostanie wybudowany w typie WA (pełna koniczyna) i połączy dwie drogi ekspresowe - powstającą S19 z istniejącą S8. Na trasie powstanie 13 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty - nad rzekami  Supraśl i Białą oraz wiadukt kolejowy nad torami Białystok - Ełk.

Prace budowlane rozpoczną się niezwłocznie po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), które planowane jest na III kwartał 2022 roku. Budowa odcinka potrwa do 2024 roku.

Wraz z podpisaną umową do realizacji przechodzi piaty odcinek podlaskiej części S19, będącej częścią szlaku Via Carpatia - korytarza transportowego łączącego państwa bałtyckie, przez Białystok, Lublin i Rzeszów, z południem Europy.

Niemal miliard na podlaskie odcinki S19

Do tej pory PORR podpisał umowy na dwa odcinki podlaskiej drogi ekspresowej S19, na łączną kwotę ok. 930 mln złotych. Realizacja pierwszego z nich - prawie 16-kilometrowego odcinka biegnącego od granicy Polski z Białorusią w Kuźnicy do Sokółki, będzie przebiagać równolegle do budowy odcinka Krynice- Dobrzyniewo - Białystok Zachód i zakończy się w 2024 roku.

Fakty i liczby w pigułce:

Typ projektu:Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Krynice (DK65) - Dobrzyniewo - Białystok Zachód (S8)   
Zakres prac:Projektuj & Buduj 
Zamawiający:GDDKiA
Wykonawca:Konsorcjum PORR S.A. (lider), Unibep S.A. (partner)
Wartość kontraktu:Ok. 406 mln zł brutto
Termin wykonania:2024
Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.