Skip to content
Informacja Prasowa

Podlaski odcinek S19 dla PORR

Warszawa, 12.03.2021 – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z PORR S.A. umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Kuźnica - Sokółka oraz odcinka drogi krajowej nr 19 klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego). Wartość kontraktu wynosi ponad 526 miliony złotych brutto (ok. 115 mln euro). Realizacja inwestycji jest zaplanowana na lata 2022-24.

210312 S19 Soko ka Kuz nica

(od lewej do prawej): Krzysztof Laskowski (Członek Zarządu PORR S.A.), Piotr Kledzik (Prezes Zarządu PORR S.A.), Wojciech Borzuchowski (Dyrektor Oddziału GDDKiA w Białymstoku), Norbert Wyrwich (Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Inwestycji GDDKiA) Copyright: ©PORR

W ramach zadania PORR wybuduje geograficznie „pierwszy” odcinek trasy S19, której kilometraż liczony jest od granicy Polski i Białorusi w Kuźnicy. Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj & Buduj. W jej ramach wybudowane zostanie ponad 15 kilometrów nowej trasy, na którą składa się odcinek DK19 od przejścia granicznego do węzła Kuźnica o długości 5,25 km oraz odcinek S19 od węzła Kuźnica do węzła Sokółka Północ o długości 10,55 km. Trasa ominie Kuźnicę od północy, dzięki czemu ruch tranzytowy z i do przejścia granicznego zostanie wyprowadzony z miasta.

Nowa droga będzie dwujezdniowa, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, plus pas awaryjny i rozdzielający. Przy przejściu granicznym powstanie sześć pasów ruchu - dwa na wjeździe i cztery na wyjeździe z Polski. Zbudowane zostaną dwa miejsca obsługi podróżnych - Popławce i Wojnowce. Inwestycja obejmuje także wykonanie dwóch węzłów drogowych - Kuźnica i Sokółka Północ oraz budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym mostu oraz wiaduktu kolejowego.

Prace budowlane rozpoczną się niezwłocznie po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), które planowane jest na III kwartał 2022 roku.

Ważny odcinek Via Carpatia

Droga S19 w województwie podlaskim będzie przebiegać od granicy z Białorusią w Kuźnicy do granicy województwa mazowieckiego z lubelskim w Chlebczynie. Podlaski odcinek tej trasy, o około 175 km długości, według harmonogramu zostanie oddany kierowcom w 2025 roku. Cała trasa S19 - o łącznej długości 570 km - będzie stanowić najważniejszą część międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

Fakty i liczby w pigułce:

Typ projektu:Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinkuKuźnica - Sokółka oraz odcinka DK19   
Zakres prac:Projektuj & Buduj 
Zamawiający:GDDKiA
Wykonawca:PORR S.A.
Wartość kontraktu:526 mln zł brutto
Termin wykonania:Q1 2025
Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.