Skip to content
Informacja Prasowa

Rozbudowa części lądowej Terminalu LNG w Świnoujściu z pozwoleniem na budowę

Warszawa, 11.02.2021 – Konsorcjum złożone z PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH otrzymało pozwolenie na budowę dla realizowanej rozbudowy części lądowej Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Decyzja została wydana prawie pięć miesięcy przed terminem przyjętym w harmonogramie inwestycji. Umowa na zaprojektowanie i rozbudowę Terminalu LNG została zawarta z Polskim LNG z Grupy GAZ-SYSTEM w czerwcu 2020 roku.

210211 TerminalLNG copy PL LNG

Terminal LNG w Świnoujściu ©Polskie LNG

Rozbudowa części lądowej Terminalu obejmuje budowę nowego - trzeciego - zbiornika do procesowego składowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) typu FCT „Full Containment Tank” o nominalnej pojemności 180 000 m3 wraz ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami i urządzeniami łączącymi ten zbiornik z pozostałymi obiektami Terminalu. W ramach uzyskanej decyzji zbudowany zostanie również nowy budynek podstacji elektrycznej i budynek kompresorów BOG, estakady i rurociągi technologiczne oraz niezbędne drogi i instalacje towarzyszące.

Nowy zbiornik przeznaczony będzie do magazynowania skroplonego gazu ziemnego w temperaturze roboczej ok. -162°C, a jego średnica zewnętrzna będzie wynosić 83,6 m. Oznacza to, że będzie większy od każdego z dwóch zbiorników, które sa obecnie eksploatowane na terenie Terminalu.

Prace będą prowadzone w najwyższym reżimie technologicznym, narzuconym ze względu na wykonywanie ich na terenie czynnego zakładu o strategicznym znaczeniu dla kraju. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2023 roku.

Kompleksowa rozbudowa Terminalu LNG

Konsorcjum złożone z PORR S.A. oraz TGE Gas Engineering GmbH jest wykonawcą kompletu kontraktów na rozbudowę świnoujskiego gazoportu. Poza rozbudową części lądowej Terminalu, konsorcjum odpowiada za rozbudowę jego części morskiej, w ramach której zostanie wykonane drugie nabrzeże dla statków, a także za wyposażenie instalacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w dodatkowe regazyfikatory SCV.

Fakty i liczby w pigułce

Typ projektu:Rozbudowa części lądowej Terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu
Zakres prac:Projektuj & Buduj 
Zamawiający:Polskie LNG S.A. (Grupa GAZ-SYSTEM)
Wykonawca:Konsorcjum PORR S.A. (lider), TGE Gas Engineering GmbH
Termin wykonania:Grudzień 2023

 

Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.