Skip to content
Informacja Prasowa

Coraz bliżej drążenia tunelu w Świnoujściu

Warszawa, 13.01.2021 – Na wyspie Uznam od grudnia 2020 roku trwa montaż maszyny TBM (Tunnel Boring Machine), która będzie drążyła tunel w Świnoujściu. W komorze startowej zamontowana została już głowica TBM, odpowiedzialna za urabianie gruntu. Zaawansowanie prac związanych z montażem maszyny wynosi około 65%. Po ich zakoczeńczeniu, w marcu br., TBM rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. Wykonawcą inwestycji jest konsrocjum PORR S.A., PORR Bau GmbH oraz Gulermak.

210113 Montaż tarczy TBM 7

Montaż tarczy TBM w Świnoujściu (© PORR)

W komorze startowej zostały już opuszczone i zamontowane zasadnicze elmenty TBM, takie jak łożysko, napęd główny, elementy zaplecza tarczy oraz frontowa część maszyny - tarcza tnąca. Montaż głowicy o ponad 13 metrach średnicy i wadze 280 ton miał miejsce w połowie stycznia i był symbolicznym kamieniem milowym prac związanych z montażem maszyny. Element ten wraz z opuszczonym już do szybu zespołem urządzęń pomocnicznych oraz płaszczem i ogonem tarczy TBM, wywierci tunel pod Świną.

Kolejnym etapem prac związanych z przygotowaniem maszyny do drążenia jest łączenie elementów systemów mechanicznych, elektrycznych, hydraulicznych, systemów IT i sterowania oraz transportu urobku w jedną funkcjonalną całość. Zgodnie z harmonogramem, montaż maszyny zakończy się pod koniec lutego. TBM po złożeniu będzie największą tego typu maszyną, z jakiej do tej pory korzystano w Polsce - będzie mierzyła ponad 100 metrów długości oraz ważyła 2740 ton.

Drążenie najduższej przeprawy podwodnej w Polsce

Na początku marca odbędą się próby ruchowe maszyny. Po ich pomyślnym zakończeniu TBM rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. Maszyna w sposób zautomatyzowany będzie drążyć tunel przy pomocy obracającej się tarczy, zostawiało za sobą gotowy tunel o przekroju kołowym i szerokości 13 metrów (średnica samej tarczy to 13,5 m). W miarę postępu wiercenia TBM będzie montować poszczególne segmenty obudowy tunelu i równocześnie wyprowadzać urobek poza tunel.

We wrześniu 2021 roku maszyna TBM powinna przebić się do szybu końcowego położonego na wyspie Wolin. Następnie zostanie zdemontowana. Zgodnie z kontraktem we wrześniu 2022 roku tunel zostanie oddany do użytku. Całkowita długość nowej trasy wyniesie ok. 3,4 km, z czego ponad 1,4 km będzie stanowiła jej zasadnicza część, czyli tunel drążony pod Świną. 

Fakty i liczby w pigułce

Typ projektu:Zaprojektowanie i budowa tunelu pod cieśniną Świną łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu  
Zakres prac:Design & Build 
Zamawiający:Miasto Świnoujście 
Wykonawca:Konsorcjum PORR S.A. (lider), PORR Bau GmbH, Gulermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhut A.S
Termin wykonania:Wrzesień 2022

 

Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.