Skip to content

InterContinental Warszawa

Fakty i liczby
Wykonawca PORR Projekt und Hochbau AG
Zleceniodawca Sienna Hotel Sp.z o.o.
Lokalizacja Warszawa - Polska
Typ projektu Budynki wysokościowe, Hotele
Czas realizacji 04.2001 - 11.2003

Nowy punkt orientacyjny na mapie Warszawy

Hotel InterContinental  położony jest w samym centrum Warszawy, niedaleko Pałacu Kultury i Warszawskiego Centrum Finansowego - również zbudowanego przez PORR. 
 
Obiekt jest imponujący zarówno pod względem wysokości, jak geometrii. Ze swoją 150 metrową wysokością jest jednym z najwyższych hoteli w Polsce. Ten 5-gwiazdkowy hotel wyróżnia się architektonicznym stylem z wyjątkową otwartą przestrzenią na niższych poziomach. Kontrakt realizowany w formule „Projektuj&Buduj”. 
 
Projekt budynku był ograniczony koncepcją, zgodnie z którą jednostki mieszkalne zlokalizowane za hotelem musiały otrzymać minimalny poziom promieniowania słonecznego. Rozwiązanie tego zadania okazało się bardzo szczególnym wyzwaniem dla naszych inżynierów, ale jednocześnie przyczyniło się do szczególnego potraktowania konstrukcji tego obiektu. 
 
Zaledwie 32-miesięczny okres budowy przyniósł liczne wyzwania dla zarządzania budowlanego i logistycznego. Zdolności konstrukcyjne były w dużym stopniu potrzebne przez cały czas realizacji budowy.

Budynek składa się z pięciu różnych poziomów parkingów, a następnie za murami cokołu, które znajdują się we wszystkich domach "front-of-house". Na górze wzrasta wieża, która początkowo rozpoczyna się w przekroju poprzecznym trapezoidalnym, rozszerzającym się na niemalże kwadratowy przekrój na 21 piętrze. W wieżowcu znajdują się pokoje gościnne oraz większe apartamenty. 
 
Szczególnie imponujący na murach cokołu jest przedsionek, który rozciąga się na pięć kondygnacji, a przez szklany dach zapewnia imponujący widok z dołu 21 piętra, położonego około 75 metrów nad poziomem morza. Jeśli chodzi o projekt barów, restauracji, sali balowej i sal konferencyjnych zlokalizowanych na tych obszarach, nie szczędzono żadnych kosztów na temat pomysłów architektonicznych i twórczych, a także wyszukanych i rzadkich materiałów. Siłownia i basen na 44. piętrze są tak samo imponujące, a widoczność - zapewnia niezapomniane widoki na Warszawę w dzień i w nocy.