Skip to content

Le Palais Office

Fakty i liczby
Wykonawca PORR Polska Construction S.A.
Zleceniodawca WARIMPEX Finanz- und Beteiligungs AG
Lokalizacja Warszawa - Polska
Typ projektu Rewitalizacje
Czas realizacji 05.2011 - 02.2013

Ruina zamieniła się w klejnot.

Czynszówki przy Próżnej pod numerami 7 i 9 zaprojektowane w stylu neorenesansowym przez architekta Franciszka Braumana, powstały u schyłku XIX wieku. Były niezamieszkałe od końca lat 90. XX wieku, wówczas zaczęły popadać w ruinę. 
 
W wyniku przebudowy, rozbudowy oraz nadbudowy udało się z dwóch złączonych ze sobą zabytkowych kamienic w 18 miesięcy stworzyć prestiżowy biurowiec wyposażony w nowoczesną technikę. Elewacje kamienic znów są jak nowe, pieczołowicie zrekonstruowane, odzyskały dawny blask. Najemcami są firmy doradcze, finansowe, prawnicze. 
 
Zamierzeniem inwestora było zrekonstruowanie w części pomieszczeń m.in. oryginalnego wystroju malarskiego i sztukaterii. Każdy detal na fasadzie, w wystroju najcenniejszych wnętrz został pieczołowicie odtworzony. To co udało się uratować, po konserwacji trafiło z powrotem na swoje miejsce - kawałek balustrady, kraty czy nawet klamka.

Jedną z atrakcji Le Palais jest drewniany taras z roślinami na dachu. Rozciąga się z niego niezwykły widok:  Próżna z czekającymi na remont kamienicami z początku XX wieku, odnowiony plac Grzybowski. Ponad wieżami kościoła Wszystkich Świętych górują wieżowce: Cosmopolitan z apartamentami projektu Helmuta Jahna, a w tle wieża-żagiel Złota 44 autorstwa Daniela Libeskinda, a także wykonane przez PORR Hotel Intercontinental autorstwa Architekta Tadeusza Spychały oraz budynek WFC autorstwa pracowni Epstein & Sons. Tu stara Warszawa spotyka się z najnowszą, która pnie się coraz wyżej w górę. 
 
Znakomite rzemiosło i perfekcyjne wykonawstwo doprowadziło do cudu przeobrażenia ruder w mieszczański "pałac". PORR (POLSKA) S.A. Realizacja Le Palais była nie tylko technicznie interesującym projektem, ale także stanowi ważny projekt referencyjny dla PORR w Polsce. W ramach konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa i Techników Budowlanych wraz z Ministerstwem Infrastruktury i Departamentem Nadzoru Budowlanego budynek otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Budowa Roku 2012".