Skip to content

Historia

PORR w Polsce – inteligentne budowanie łączy ludzi.

Koncern zainicjował swoją działalność w Polsce na początku lat 80. XX wieku. Przez niemal 30 lat obecności w Polsce, PORR zrealizował wiele prestiżowych projektów na terenie całego kraju, m.in. warszawski Hotel InterContinental, biurowiec Warsaw Financial Centre, budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, hotel Sheraton, budynek Giełdy Papierów Wartościowych, galerię handlową Stary Browar w Poznaniu, salę Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Grzybowska Park w Warszawie, siedzibę wydawnictwa Agora, budynki Sea Towers, czy Gdynia Waterfront.

PORR jest wykonawcą wielu spektakularnych projektów infrastrukturalnych jak np. błyskawiczny remont Mostu Łazienkowskiego w Warszawie, imponującego Mostu Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie, odcinka G2 Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach, czy odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy- S2. Spółka zrealizowała wiele projektów hydrotechnicznych, m.in. była zaangażowana w poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego w rejonie Nysy Kłodzkiej poprzez modernizację zbiornika wodnego w Nysie. Była także wykonawcą wielu wymagających realizacji z zakresu inżynierii kolejowej.

Od początku działalności PORR w Polsce dokonywaliśmy wielu kluczowych zmian, aby mogła sprostać wyzwaniom przyszłości. Koncern został usprawniony, jego struktury przeorganizowane, a procesy pracy zoptymalizowane. Od kwietnia 2017 roku jesteśmy na polskim rynku obecni jako PORR S.A.

Spółka powstała na skutek połączenia w dwóch niezależnych spółek operacyjnych: PORR Polska Construction S.A. koncentrującej się na projektach budownictwa kubaturowego i kolejowego oraz PORR Polska Infrastructure S.A., specjalizującej się w dziedzinie infrastruktury, budownictwa energetycznego, hydrotechnicznego a także inżynierii. Dzięki temu połączeniu PORR w Polsce oferuje kompleksowy zakres usług.

Grupa PORR – Innowacyjność od 1869.

Pod koniec lat 50-tych XIX w. rozebrano wały fortyfikacyjne Wiednia i pozostawiono otwarty pas 300 m wokół centrum Wiednia, Wiener Innenstadt. Zabudowa tego areału wywołała boom budowlany nieporównywalny z żadnym innym do tego czasu.  W 1869 r. utworzono spółkę „Allgemeine österreichische Baugesellschaft“, notowaną od momentu powstania na Wiener Börse, Giełdzie Wiedeńskiej. Z okazji Światowej Wystawy 1873 w Wiedniu spółka zbudowała siedem pawilonów wystawowych i liczne hotele.

Pionier od betonu Arthur Porr.

Na początku XX w. wynalazki inżyniera Arthura Porra doprowadziły do znaczącego przełomu w budownictwie z betonu i zapewniły wiodąca rolę przedsiębiorstw połączonych w 1927 r. z „Allgemeine Baugesellschaft – A. Porr Aktiengesellschaft“.

Tradycja w budownictwie.

Jedno z pierwszych zleceń spółki „Allgemeine österreichische Baugesellschaft“ polegało na rozbudowie d. kolei konnej z Linzu do Budweis. W 1870 roku jedna trzecia linii była zakończona. Potem nastąpiła realizacja dalszych zleceń w wielu częściach naddunajskiej monarchii.

Akcenty po 1945.

Po II Wojnie Światowej PORR intensywnie uczestniczył w odbudowie Austrii. W tym czasie powierzono firmie między innymi odbudowę Opery Wiedeńskiej, budowę  wieżowca Ringturm czy elektrowni Kaprun – tym samym PORR aktywnie przyczynił się do poprowadzenia Austrii ku nowej pomyślnej przyszłości.

PORR staje się międzynarodowy.

Utworzeniem oddziałów poza granicami Austrii PORR uplasował swoją pozycję jako koncern międzynarodowy, realizujący projekty budowlane wszelkiego rodzaju w każdym zakresie zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie.
 
Od 2011 roku dokonano szeroko zakrojonej restrukturyzacji Koncernu stwarzając  silną spółkę PORR Bau GmbH. W 2013 roku zmieniono brzmienie nazwy na PORR AG. Dzisiaj PORR należy do największych przedsiębiorstw budowlanych w Austrii i do wiodących dostawców w Europie.