Skip to content
Informacja Prasowa

PORR wykonawcą nowego przystanku kolejowego w Sosnowcu

Warszawa, 13.10.2023 – PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z PORR jako generalnym wykonawcą umowę na budowę nowego przystanku Sosnowiec Centrum Handlowe / Jęzor na odcinku linii kolejowej Katowice – Kraków (nr 134). Zadanie zostanie zrealizowane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025”. Zadanie o wartości niemal 17 milionów złotych netto zostanie wykonane w IV kwartale 2024 roku.

od lewej do prawej: Jan Chmiel, Dyrektor Regionu Południowego PORR S.A., Zbigniew Gawart, Dyrektor PKP PLK S.A. © PORR

W ramach zadania PORR zbuduje dwa perony jednokrawędziowe o długości 200 m. Perony będą zlokalizowane na nasypie, między ul. Orląt Lwowskich (DW 79) a drogą S1. Część obiektów będzie znajdować się na przęsłach wzdłuż wiaduktu kolejowego nad drogą DW 79. Na peronach przewidziano wiaty, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie LED.

Przystanek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Komunikację ułatwią schody oraz pochylnia i winda. Wypukła faktura ścieżek naprowadzających na antypoślizgowej nawierzchni pomoże w dojściu na pociąg niewidomym pasażerom.

Kontrakt będzie realizowany w formule Projektuj & Buduj. W pierwszej kolejności wykonawca przystąpi do wykonania inwentaryzacji oraz kompletowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwoleń. Następnie rozpocznie się etap prac budowlanych, który planowo zakończy się w IV kwartale 2026 roku oddaniem do użytku nowego przystanku Sosnowiec Centrum Handlowe / Jęzor.

Fakty i liczby w pigułce

Nazwa projektu: Budowa nowego przystanku kolejowego Sosnowiec Centrum Handlowe / Jęzor 
Zakres prac: Projektuj & Buduj
Zamawiający: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Wykonawca: PORR S.A.
Wartość kontraktu: Ok. 17 mln zł netto
Zakończenie prac IV kwartał 2024 r.
Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.