Skip to content
Informacja Prasowa

PORR wybuduje w Monachium halę pod produkcję samochodów elektrycznych nowej generacji

Wiedeń, 13.12.2022 – PORR otrzymał zamówienie na rozbiórkę i budowę nowych części fabryki BMW Group w Monachium. Realizacja będzie odbywać się w szczególnie wymagających warunkach - podczas trwających równolegle produkcji samochodów i logistyki w zakładzie. Dotychczasowa hala zostanie rozebrana metr po metrze, po czym w jej miejscu powstanie nowa. Ukończenie budowy planowane jest na rok 2026.

Kontrakt pozyskany przez austriacką spółkę PORR obejmuje rozbiórkę dotychczasowej hali produkcji silników w monachijskim zakładzie i budowę nowego obiektu pod przyszły montaż w pełni elektrycznych samochodów nowej klasy o łącznej powierzchni użytkowej brutto 150 000 m2.

„Jest to jeden z najbardziej wymagających projektów budowlanych w ponad 150-letniej historii naszej firmy. Prowadzone przez nas prace budowlane nie będą mogły w żaden sposób zakłócić trwającej produkcji samochodów”, wyjaśnia CEO PORR, Karl-Heinz Strauss. „Będziemy metr po metrze rozbierać starą halę i na zwalniającej się powierzchni w równie niewielkich etapach wybudujemy nową halę”.

Lean Construction zapewnia wydajną pracę

Szczególne wyzwanie stanowi ograniczona przestrzeń zakładu zlokalizowanego w centrum Monachium. Trzy bramy do zakładu i przestrzenie logistyczne obecnie są już wykorzystywane w niemalże stu procentach. By nie zakłócać procesów trwających w fabryce, całemu przedsięwzięciu budowlanemu począwszy od planowania po ukończenie towarzyszyć będzie proces Lean Construction. Zostanie ono również odwzorowywane w symulacji procesu BIM.

Prace rozbiórkowe rozpoczną się w lutym 2024. Już w listopadzie 2026 budowa ma zostać ukończona, a nowa hala być gotowa do produkcji.

Partnerski projekt pokazowy

W tym wymagającym projekcie PORR oferuje skumulowaną wiedzę ekspercką zebraną w toku całej swojej działalności. Oprócz działów odpowiadających za duże projekty budowlane i przygotowanie budowy, zaangażowanych będzie kilka spółek zależnych PORR. Planowanie zlecono pde Integrale, rozbiórkę PORR Umwelttechnik. IAT będzie odpowiadać za dach, Stump Fraki za część podziemną. Wyposażenie techniczne zapewni H + E Haustechnik und Elektro. Jako zewnętrzni partnerzy zaangażowani będą Elin oraz Max Bögl. „Będzie to projekt pokazowy partnerskiej realizacji kontraktów”, mówi się Karl-Heinz Strauss.

 

Fakty i liczby w pigułce

Typ projektu: Wykonawstwo generalne
Zakres prac: Prace projektowe, rozbiórkowe, budowa nowych obiektów
Zamawiający: BMW Group
Wykonawca: PORR Group
Termin wykonania: 11/2026
Media

Tu znajdziesz wszelkie materiały dotyczące tej informacji prasowej. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci na nie odpowiemy.