Skip to content

DC01 Data Center

Fakty i liczby
Wykonawca PORR S.A.
Zleceniodawca Data4
Lokalizacja Jawczyce - Polska
Typ projektu Data Center
Czas realizacji 03.2022 - 12.2023

DC01 Data Center

Budowę realizowaliśmy od lutego 2022 roku do marca 2023 roku. W niewiele ponad rok zbudowaliśmy w Jawczycach nowoczesny dwukondygnacyjny budynek z rozbudowaną przestrzenią techniczną na dachu o łącznej powierzchni brutto 7200 m2 (2200 m2 powierzchni netto pod urządzenia IT) i przydziale mocy 8 MW (całkowita moc zainstalowana 12 MW).

Konstrukcja budynku jest mieszana: 

  • fundament w postaci żelbetowej płyty
  • ściany i słupy żelbetowe
  • prefabrykowane stropy sprężone kanałowe (dla uzyskania otwartych przestrzeni w pomieszczeniu DataHall).

W zakresie naszych prac było także wykonanie zagospodarowania terenu wraz z obiektami PZO, zbiornikiem przeciwpożarowym, podziemnymi zbiornikami na paliwo o łącznej pojemności 160m3, sieciami SN/TT/TN oraz układem drogowym. Należy do nas również równoległe wykonanie projektu wykonawczego. 

Realizowane przez nas zadanie stanowi pierwszy etap budowy kampusu przetwarzania danych. Docelowo na działce o powierzchni 4 ha powstaną trzy budynki o łącznej powierzchni 15 tysięcy m kw., pobierające moc rzędu 50 MW.

W bieżącej pracy przy tej inwestycji wspierały nas nowoczesne narzędzia cyfrowe. Korzystaliśmy z elektronicznej platformy obiegu dokumentacji projektowej Autodesk Construction Cloud. Platformę wykorzystywaliśmy także do działań BHP oraz do gromadzenia całej aktualnej dokumentacji projektowej, do której miał dostęp każdy uczestnik procesu projektowego i budowlanego. Dzięki prowadzeniu projektu w metodyce BIM pracowaliśmy na jednym modelu cyfrowym jednocześnie i to właśnie z niego powstawała dokumentacja płaska. Z kolei projektowanie w 3D dało nam możliwość automatycznego wykrywania wszelkiego rodzaju kolizji, a zarazem wprowadzania niemal natychmiastowych rewizji. W trakcie budowy wykorzystywaliśmy również takie rozwiązania, jak skaning laserowy, zdjęcia 360°, czy kody QR, które pozwalały łatwo sprawdzić i zaktualizować postępy prac.