OCEAN Centrum Kompetencji Uniwersytetu Warszawskiego
Wykonawca | PORR Polska S.A. |
Zleceniodawca | Warsaw University |
Lokalizacja | Warszawa - Polska |
Typ projektu | Budynki użyteczności publicznej, Data Center |
Czas realizacji | 04.2015 - 11.2015 |
Nowoczesne Centrum Kompetencji Uniwersytetu Warszawskiego
Wybudowany na warszawskiej Białołęce „OCEAN” to Centrum Kompetencji: Otwarte Centrum Danych i ich Analiz. Inwestycja, polegająca na stworzeniu ośrodka przetwarzania wielkoskalowych danych, ma powierzchnię 7.665 m2 na trzech kondygnacjach.
Projekt zakładał powstanie zamkniętej sześciokątnej struktury, z jej głównym wejściem w zagłębioną szklaną ścianę, która daje budynkowi dodatkowy wyraźny akcent. Cechą architektoniczną wartą wyróżnienia jest elewacja z blachy stalowej z patynowaną okładziną miedzianą.
Technologiczne zaawansowanie” Centrum kompetencyjnego” odzwierciedla projekt fasady, zdominowany przez małe, szklane panele. Wzdłuż długiej strony budynku planowane są tzw. "technologiczne tarasy".
W ramach projektu na terenie budynku „Ocean” powstało m.in. zaplecze techniczne i biurowe, laboratorium sprzętowe, budynek portierni z pomieszczeniem przyłącza wodociągowego, budynkiem stacji transformatorowej SN i pomieszczeniem technicznym wraz z wewnętrzną infrastrukturą na działce: instalacji wodociągowej p. pożarowej ze zbiornikiem p. pożarowym zewnętrznym, instalacji wody bytowej, oświetleniem terenu, kanalizacją teletechniczną i zasilania obiektów na działce, kanalizacji sanitarnej , kanalizacji opadowej , zjazdem na działkę wraz z wewnętrznym układem miejsc postojowych, placem manewrowym i chodnikami.
Sercem Oceanu jest serwerownia z pełną kontrolą dostępu fizycznego i elektronicznego oraz odporna na awarie zasilania, klimatyzacji i łączności internetowej. W serwerowni OCEANU zastosowane zostały rozwiązania ekologiczne pozwalające na zmniejszenie kosztów utrzymania i minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko, m.in. system free cooling, czyli chłodzenie bez użycia energochłonnych sprężarek.
Zlokalizowane na terenie budynku laboratorium sprzętowe jest przeznaczone do montażu i wdrażania innowacyjnych, pilotażowych systemów informatycznych. Będą tam testowane nowe rozwiązania, m.in. dla jednostek naukowych, dotyczące np. nowych sposobów zasilania, chłodzenia czy wydajnego połączenia z urządzeniami sieciowymi. Przestrzeń laboratorium posłuży także do specjalistycznych szkoleń teoretycznych i praktycznych dla przyszłych techników, administratorów i naukowców
- Powierzchnia całkowita : 7.665 m2
- Powierzchnia zabudowana: 3.535 m2
- Powierzchnia użytkowa: 6.077 m2
- Przestrzeń zamknięta: 31 627 m2
- Wysokość budynku: 14,2 m